با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید
شماره ارتباطی با شبکه های اجتماعی
مرکز خدمات دادگر | نحوه‌ ی چیدمان درست باند‌ها و اسپیکرهای چند کاناله
858
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-858,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,footer_responsive_adv,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-13.6,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

نحوه‌ ی چیدمان درست باند‌ها و اسپیکرهای چند کاناله

نحوه‌ ی چیدمان درست باند‌ها و اسپیکرهای چند کاناله

می‌ توان گفت داشتن یک سیستم صوتی خوب با صدای فراگیر ۵۰ درصد از لذت دیدن یک فیلم است. در صورت داشتن یک سیستم صوتی با حداقل ۵ باند و صدای فراگیر، می‌ توانید در منزل هم صدایی (تقریبا) شبیه به صدای بلندگو های یک سالن سینما ایجاد کنید.

multichannel-speaker-setup

اسپیکرهای رایج در بازار که صدای فراگیر را ارئه می‌کنند اغلب ۵.۱،‌۷.۱ و در برخی موارد ۹.۱ کاناله هستند. این اعداد بیانگر تعداد اسپیکرها یا بلندگو ها به همراه تعداد ساب همراه آن‌ هاست. به عنوان مثال اگر سیستم سینمای خانگی شما به صورت ۵.۱ کاناله باشد، دارای ۵ بلندگو به‌اضافه‌ی یک عدد ساب‌ووفر خواهد بود. به همین صورت سیستم ۷.۱ کاناله هم دارای ۷ بلندگو و یک عدد ساب می‌باشد. سیستم های ۹.۱ کاناله نیز در بازار وجود دارند که البته مثل دو مدل دیگر رایج و پرطرفدار نیستند.

برای گرفتن بهترین صدا از سیستم صوتی خود باید نحوه‌ ی صحیح چیدمان آن‌ ها را بدانید و هر کدام از اسپیکر‌ها را در جای مخصوصی قرار دهید. امروز قصد داریم نحوه‌ ی صحیح چیدمان اسپیکرهای چند تکه را به همراه چند نکته‌ ی ساده برای داشتن صدایی بهتر را تشریح کنیم.

نکات ابتدایی برای داشتن تجربه‌ی صوتی بهتر

در ابتدا باید بدانید که هیچ ۲ اتاقی شبیه به هم نیستند. به این معنی که شاید سیستم صوتی که شما و دوستتان با هم تهیه کردید در منزل شما و منزل دوستتان صدای یکسانی را ایجاد نکند و تفاوت‌ هایی با هم داشته باشند. چنین چیزی به دلایل مختلف مثلا سایز اتاق و نوع پوشش دیوارها و … بستگی دارد. باید سعی کنید با چند بار آزمون و خطا و جابجایی‌ های کوچک در جای اسپیکر‌ها بهترین تجربه‌ ی صوتی را برای خود فراهم کنید.

بهتر است بدانید که با کم کردن دیوار‌ها و کف‌ های لُخت (بدون پوشش) می‌توانید تجربه‌ ی صوتی بهتری را فراهم کنید. برای این‌ کار مثلا می‌ توانید کف‌ های سرامیک را موکت کنید یا فرش بیندازید.

سعی کنید موانع را از سر راه اسپیکر بردارید. اگر وقتی در جای مورد نظر خود می‌نشینید نمی‌ توانید اسپیکر‌ها را مستقیم ببینید و مانعی در سر راه قرار دارد، باید آن را بردارید تا صدا مستقیم به گوشتان برسد.

یک سیستم صوتی ۵.۱ کاناله می‌تواند یک تجربه‌ ی کامل از صدای فراگیر را برای شما ایجاد کند. این روزها اغلب فیلم‌ های خارجی و برخی از فیلم‌ های جدید داخلی با فرمت ۵.۱ ضبط می‌ شوند که می‌ توانید با استفاده از یک سیستم ۵.۱ کاناله صدای فراگیر آن را در محیط خانه ایجاد کنید.

سیستم صوتی ۷.۱ کاناله با داشتن ۲ اسپیکر بیشتر نسبت به اسپیکر ۵.۱ کاناله می‌توانید حس ۳ بعدی بهتری را ایجاد کند و شاید در بعضی صحنه‌ ها جلوه‌ی صوتی بهتری را به نمایش بگذارد. اغلب فیلم‌ های Blue Ray با این فرمت ضبط می‌ شوند ولی توجه کنید که حتی با داشتن اسپیکر ۵.۱ کاناله هم می‌ توانید از صدای فراگیر این فیلم‌ ها لذت ببرید.

اسپیکر‌های ۹.۱ کاناله هم حتما باید دارای اسپیکر‌های جلویی ایستاده باشند. این اسپیکر‌ها به دلیل فضای بیشتری که اشغال می‌کنند و سخت‌تر بودن چیدمان آن‌ ها و همچنین قیمت بالا، کمتر مورد توجه کاربران هستند.

اسپیکر‌ها را باید به نوعی بچینید که هنگامی که نشسته‌ اید، هم‌سطح گوش شما قرار بگیرند. نه بالاتر و نه پایین‌تر.

نحوه‌ ی چیدمان صحیح اسپیکر ۵.۱ کاناله

اسپیکر ۵.۱ کاناله حداقل نیاز شما برای داشتن صدایی فراگیر شبیه به یک سالن سینماست. سیستم ۵.۱ کاناله از ۵ اسپیکر و ۱ ساب‌ ووفر تشکل شده است.

ابتدا اسپیکر‌های خود را بشناسید و ببیند کدام اسپیکر‌ها اسپیکر‌های جلویی و کدام‌ ها کناری و کدام وسطی هستند. باید چپ و راست بودن اسپیکر‌ها را هم شناسایی کنید. سپس یک محل برای نشستن خود انتخاب کنید. باید این محل ثابت باشد و اسپیکر‌ها را شبیه به چیزی که در شکل نشان داده شده است، با کمی زاویه جوری قرار دهید که رو به شما قرار بگیرند.

5.1-speaker-setup

نحوه‌ ی چیدمان صحیح اسپیکر ۷.۱ کاناله

سیستم ۷.۱ کاناله کمی حرفه‌ای‌ تر از سیستم ۵.۱ کاناله عمل می‌ کند و شاید با داشتن آن بتوانید تجربه‌ی صوتی بهتری را داشته باشید. البته به دلیل داشتن ۲ اسپیکر بیشتر، چیدمان آن کمی سخت‌ تر از ۵.۱ کاناله و البته از آن جاگیر‌تر است.

دست مثل اسپیکر‌های ۵.۱، اولین مرحله شناسایی اسپیکر‌های شماست. باید بدانید که هر اسپیکر چه جایگاهی باید داشته باشد. سپس مطابق شکل زیر و زاویه‌های نوشته شده اسپیکر‌ها را بچینید.

7.1-speaker-setup

نحوه‌ ی چیدمان صحیح اسپیکر ۹.۱ کاناله

در صورتی که یک سیستمِ ۹.۱ کاناله‌ ی خوب داشته باشید و منبع شما هم ۹.۱ ضبط شده باشد، می‌ توانید کیفیت و فوق‌ العاده‌ای را لمس کنید.

اسپیکر‌ها را شناسایی کنید و آن‌ ها را مطابق شکل و زاویه‌ های نمایش داده شده بچینید. توجه کنید که در سیستم ۹.۱ کاناله ۲ عدد از اسپیکر‌های جلویی باید بالاتر از سطح گوش شما قرار داشته باشند.

گروه متخصص دادگر آماده ارائه خدمت در زمینه تعمیر تلویزیون در تبریز (تعمیر تلویزیون سامسونگ در تبریز،تعمیر تلویزیون ال جی در تبریز و تعمیر تلویزیون سونی در تبریز) است.